► pánske tričko ► dámske tričko
„Päť rokov po smrti poslednej včely zahynie aj naša planéta“. Asi poznáte túto známu vetu Alberta Einsteina. Na sociálnych sieťach nájdeme veľa statusov o tom, ako my ľudia v posledných rokoch včielkam škodíme. Podľa odborníkov nemáme veľa času na to, aby sa nám situáciu podarilo zvrátiť.
Vedeli ste, že včela medonosná má v kolobehu prírodného života priam kriticky dôležité postavenie? Je najdôležitejším opeľovačom kultúrnych, ale aj divo rastúcich rastlín. Bez jej opeľovania by malo asi 20 tisíc druhov rastlín problém sa rozmnožiť a ďalej existovať. Tým by sa zmenili prírodné podmienky natoľko, že by mohla byť vážne ohrozená aj existencia ľudstva.
Včely opeľujú až 86 % rastlinných druhov na Zemi. V Európe to predstavuje približne 76 % celej produkcie potravín.
Od roku 2013 klesla populácia včiel v niektorých častiach sveta až o jednu tretinu! Viniť za to môžeme viac faktorov – roztoče z rodu Varroa, zmeny klimatických podmienok, ale i rastúcu obľubu v dokonale zastrihnutých trávnikov. Včelám chýba pestrosť potravy. Naše polia sú plné monokultúrnych plodín, ktoré sú chemicky ošetrované. Insekticídy sú pre včielky veľmi nebezpečné.
Postreky, ktoré majú teda škodiť škodcom úrody, škodia, žiaľ, aj včelám. Na Slovensku máme v tomto roku záplavu repky olejnej. Na jej ochranu používajú poľnohospodári tiež chemické postreky, ktoré však likvidujú okrem škodcov aj včely.
Podľa výskumníkov sú populácie včiel v Austrálii odolné voči týmto zmenám, no v Európe, Ázii, Severnej Amerike a dokonca aj na Novom Zélande je to, žiaľ, úplne iný príbeh.
Riešenie musí prísť veľmi rýchlo, lebo nám reálne hrozí, že ak budeme chcieť ochutnať domácu marhuľu, predtým si opelenie jej kvetov budeme musieť urobiť samy. Tak ako v juhozápadnej Číne, v provincii Sichuan, kde stromy opeľujú ručne ľudia. V dôsledku nadmerného používania agresívnych chemických postrekov, ale tiež kvôli nedostatku útočísk, kde by sa včely mohli zdržiavať a hniezdiť, o celú populáciu včielok prišli.
Pestovatelia ovocia v tejto časti krajiny používajú jemné štetce na dlhých paličkách, ktorými roznášajú zakúpený peľ pochádzajúci z iných častí Číny. Podľa výskumníkov však takéto ručné opeľovanie nie je ani zďaleka také efektívne ako keď ho „zastrešia“ včielky.
Ak nájdete vo vašej domácnosti unavenú včelu, jednoduché riešenie ako ju znovu „postaviť na nohy“ je položiť pred ňu polievkovú lyžicu s cukrom a vodou.
Práve myšlienka záchrany včiel nás inšpirovala k vytvoreniu trička s nezvyčajným dizajnom včely, ktorej autorom je talentovaná slovenská maliarka Natália Bodišová. Ak patríte k tým, ktorí radi podporia dobrú myšlienku, kúpte si tričko, alebo mikinu s umeleckým motívom „Zachráňme včely“! Z každého predaného trička poputujú 2 eurá na zbierku, ktorej výťažok venujeme na projekt „Mestské včely“, ktorá sa venuje záchrane včiel a realizácii včelníc v našich mestách. Tak Nech žije kráľovná!
Pánske tričko „ZACHRÁŇME VČELY„
Dámske tričko „ZACHRÁŇME VČELY„
Zdroj obrázkov: organizácia „Živica“ projekt „Mestské včely“